ZKUSME TO JINAK!
Jak budeme žít a pracovat v budoucnosti? Hlavní trendy v bydlení
Svět se mění a my s ním. Změna způsobu práce a života je hlavním tématem několika posledních měsíců. Není náhoda, že se stala také hlavním mottem letošního plně digitálního veletrhu Interzum. I když jsme byli ochuzeni o zážitek vidět materiály naživo, chceme vám dopřát dávku inspirace z oblasti kování, jejíž odraz v následujících několika letech významně ovlivní nábytkářský průmysl.
1. Flexibilita v prostoru
Hranice jednotlivých zón v obytném prostoru začínají splývat. Jedna se prolíná s druhou, přechod mezi zónami je plynulejší. Vznikají tak nové nároky na řešení prostoru, mnohem více do popředí se dostávají flexibilní prvky, různé dělicí systémy. Prostě vybavení, které je schopné adaptabilně reagovat na aktuální požadavky a životní situace.
Společnost Blum nám například v interaktivní a digitální verzi letošního veletrhu Interzum představila vyvíjené řešení pro flexibilní využití prostoru. I když je to hudba budoucích několika let, už teď se těšíme na pocket systém zvaný REVEGO, který umožní prostorovou zónu rychle otevřít a jednoduše zase zavřít, přesně podle potřeby.
REVEGO. Multifunkční využití prostoru značky Blum k nastupujícímu trendu v bydlení. ©Blum
Firma Hettich zase v komentovaných prohlídkách v rámci takzvaných Xperiencedays ukázala řadu inspirativních řešení a místností, ve kterých používá známé kování v překvapivých, až nečekaných, situacích. Napadlo by vás například, že s pomocí kování TopLine XL lze posouvat stěnu a flexibilně tak pracovat s prostorem pro spaní a pro denní život, přesně podle vašich individuálních potřeb?
Noční a denní varianta ložnice v podání Hettich. Z druhé strany se podle potřeby obyvatel mění velikost obývací části bytu s řadou vychytaných překvapujících funkcí. ©Hettich
2. Ani centimetr nazmar
Minimalistický design, zjednodušené výrobní procesy, efektivní výroba – tam cílí pozornost výrobců, designérů i konečných uživatelů zaměřujících se na vědomé a udržitelné bydlení. Do popředí se dostává problematika potřebného počtu metrů čtverečních k životu neboli ekologická stopa. Téma tak logicky zahrnuje také řešení pro menší obytné prostory.
Bydlení na malém prostoru už není jen nouzovým řešením pro mladé, ale stává se druhem životního stylu. K takovému bydlení potřebujeme minimum věcí, život se stává jednodušším a smysluplnějším. Vyžaduje to ovšem nápaditá řešení, která maximálně využijí každý centimetr plochy.
Malý dřevěný dům. Nová forma filozofie bydlení ke snížení ekologické stopy. ©Shutterstock
S radami na využití prostoru se roztrhl pytel – a to je jen dobře. Jen je potřeba najít ty užitečné a důvěryhodné zdroje. Doporučujeme sadu videí od Blumu, ve kterých vás provedou uspořádáním a vybavením. Když vás předváděná sestava zaujme, můžete si stáhnout výrobní plánky. V 5minutových videích nahlédnete do předsíně, zjistíte, jak plně vybavit malou kuchyň nebo jak na 220 centimetrech vykouzlit kompletní sestavu pro obývací pokoj. Nepřijdete ani o uspořádání koupelny nebo vybavení home office.
Blum inspiruje v řadě svých videí. ©Blum
Home office se stal běžnou součástí našich životů a hledáme pro něj trvalé místo v domácnosti. Ve funkčním home office nesmí chybět perfektně organizovaný prostor pro uložení šanonů a písemností, tiskárna, psací plocha. Jak lze na minimálním prostoru vykouzlit útulnou a funkční kancelář?
Po jednoduché registraci na https://xdays.hettich.com/ může každý vyzkoušet Hettichem tematicky založené byty se všemi exponáty v akci. Pro zájemce jsou pak k dispozici seznamy kování, výkresy CAD, videa k výrobkům a mnoho dalšího.
Domácí pracovní koutek skrytý za dvířky skříňky s kováním WingLine L. ©Hettich
Když se spojí účelné uspořádání prostoru, minimalistický design pro pohodlnou obsluhu a údržbu spolu s možností variability a multifunkce, pak i na malém půdorysu může vzniknout komfortní a vysoce žádané bydlení.